Vai uztura bagātinātāji ir vējā izmesta nauda vai tomēr nē? 

Iedvesmojos no iepriekš publicēta raksta (atsauce zem raksta), pievienojot savu pieredzi un domas.
Jā, atšķirība starp dažādu uztura bagātinātāju kvalitāti mēdz būt satriecoši liela. Stāsta Anželika Kuzņecova, profesionālā sporta uztura, diētiskās pārtikas, uztura bagātinātāju speciāliste un konsultante, sertificēta Šveicē.

“Augstākas kvalitātes vitamīniem un minerālvielām jābūt pieejamiem ne tikai elitāriem sportistiem, bet ikvienam, kam rūp veselība”, saka Anželika. Ne visi cilvēki saprot informāciju, kas norādīta uztura bagātinātāju etiķetēs, un tādēļ rodas neticība, jo mēdz būt, ka aktīvo vielu kapsulā ir maz. Ideālā variantā mums būtu jāuzņem tikai organiska aktīvās vielas forma, varētu būt pievienots magnija stearāts, lai tablete turētos kopā. Kapsulas veidā apvalkam būtu jābūt no pārtikas želatīna vai celulozes. Tā nav utopija – pasaulē ir daudz tīru uztura bagātinātāju, tikai lielākā daļa cilvēku par tiem nezina. FitLine vēstneši – lietotāji vēlas par šiem kvalitatīvajiem uztura bagātinātājiem stāstīt, jo pieredze un atsauksmes ir labākie liecinieki tam, ka šie produkti patiešām strādā, turklāt visa informācija par pašu kompāniju ir brīvi pieejama un neliek šaubīties ne mirkli.

Piemēram, ja uz etiķetes rakstīts: zivju eļļa ar Omega 3 taukskābēm, mēneša deva par ļoti pieņemamu cenu – bet paskatoties etiķetē, redzams, ka EPA un DHA, kuru dēļ tikai zivju eļļu lieto, ir tikai 12-18%…tātad viss pārējais – tukši zivju tauki. Un dienas normai vajadzētu 5, nevis 1 kapsulas.  Salīdzinājumam – FitLine Omega 3 Vegan satur 60% EPA un DHA. Vienalga, cik liela būtu kapsula, jāraugās, kurā ir vairāk EPA un DHA.

Par mūsu kuņģi

Kāpēc uztura bagātinātāji pēdējā laikā kļuvuši tik populāri?
Anžela: “Visus organisma normālai funkcionēšanai nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas var uzņemt ar pārtiku, bet mūsdienās tas ir patiešām sarežģīti. Pat ja cilvēks sev sagādā svaigus augļus un dārzeņus no ekoloģiskās saimniecības, vai viņš zina, cik ātri, piemēŗam, no nogrieztām dillēm un pētersīļiem izplēn C vitamīns? Zinātnieki ir izpētījuši – pēc 12 stundām jau sašķēlušies gandrīz 70% C vitamīna, no E un B vitamīniem, folijskābes atlikuši vien 50%. Pat bail iedomāties, kāds vitamīnu un minerālvielu minimums ir zaļumos, kas vairākas dienas stāv lielveikalā…Protams, vasarā, kad var kilogramiem ēst vietējās dabas veltes, nav vajadzības pēc dažiem uztura bagātinātājiem, taču daudziem cilvēkiem to neļauj gremošanas problēmas.

Vēl viena nianse – lai uzņemtu no produktiem visu vērtīgo, ēdienam kuņģī un zarnās ideāli jāsagremojas, jāsašķeļas, jāiesūcas asinīs un vēl jāiedarbojas. Uztura bagātinātāji šo sarežģīto procesu var padarīt vienkāršāku. Kāds, protams, var lielīties, ka viņam ir dzelzs kuņģis- visu sagremos, bet jāatceras, ka visi graudaugi, pākšaugi, rieksti, arī daži dārzeņi un augļi satur fitīnskābi, kas zarnu traktā aiztur vairāku minerālvielu uzsūkšanos.”
FitLine gadījumā minerālvielu uzsūkšanos garantē NTC® koncepts. NTC® rada organismā optimālu vidi, lai maksimāli uzsūktos visas barības vielas, vitamīni un minerālvielas, neatkarīgi no tā, vai uzņemtas ar pārtiku vai ar FitLine produktiem.”

Ja runājam par Omega 3, kāds Latvijas ārsts cilvēkiem ieteica atteikties no kapsulām un to vietā piecreiz nedēļā apēst 200g laša filejas. Pirmkārt, vai daudz ir cilvēku, kas to var atļauties? Otrkārt, lasi termiski apstrādājot, daļa vērtīgo taukskābju iet bojā – tātad jāēd svaigs, bet cik ilgi tas neapniks?

Uztura bagātinātāji bērniem

Dažas uzturvielas ir pat ļoti svarīgas sākumskolas vecuma bērniem, jo viņi mēdz būt niķīgi, stundās nevar nosēdēt, trūkst pacietibas mājasdarbiem. Ja tā notiek, palīdzēs Omega 3 un vakarā, pirms miega,- magnijs. Bērns kļūs mierīgāks, spēs labāk koncentrēties ilgstošam un monotonam darbam, naktīs labāk gulēs un no rītiem vieglāk modīsies. Svarīgs ir arī C vitamīns, jo lielākā daļa bērnu nav pieradināti regulāri ēst augļus un dārzeņus. Tikai ne C vitamīna saldo tablešu tūbiņas, no tām būs vairāk sliktuma, kā labuma. Tās sastāv lielākoties no cukura, kas kaitīgs zobiem, mākslīgiem aromatizētājiem un nedaudz mākslīgās askorbīnskābes.
FitLine piedāvā pilnu vitamīnu un minerālvielu kompleksu bērniem FitLine ® PowerCocktail Junior, kas ietver 11 dzīvībai svarīgus vitamīnus, minerālvielas un lieliski uzsūcas, pateicoties NTC® konceptam.

Ārzemēs jau sen uztura bagātinātāji tiek regulāri lietoti – mājā ir savs plauktiņš ar piecām līdz deviņām kārbiņām mammai, tāpat – tētim un arī bērnam.

Kā uztura bagātinātāji jālieto?

“Uztura bagātinātāji ir dažādi. Augu ekstrakti ietekmē atseviškus orgānus un sistēmas, piemēram, nomierina nervus, uzlabo aknu darbību. Taču daudz svarīgākas ir bioloģiski aktīvās vielas, ko sauc par mūsu organisma struktūrkomponentiem. Tie ir vitamīni, minerālvielas, aminoskābes, olbaltumvielas, nukleotīdi, DNS skābes… Lai mūsu organismā pareizi ritētu visi bioķīmiskie procesi un lai mēs spētu adaptēties, piemēŗam, stresam un vides piesārņojumam, struktūrkomponentiem jābūt līdzsvarā un tie jāuzņem KATRU DIENU.

Mūsu fizioloģiskā dzīve ir kā ceļš, pa kuru brauc mašīna jeb mūsu organisms. Ja trūkst kādas uzturvielas, parādās mazas bedrītes, bet tās vēl mums netraucē braukt. Ja neko nedarām, bedrītes kļūst arvien lielākas, bet mēs grabot un lēkājot joprojām varam kustēties uz priekšu. Beigu beigās izveidojas pamatīga bedre, kurā mašīna iebuksē. Un, lai to izvilktu un tik lielu ceļa caurumu aizlāpītu, var nākties maksāt lielu naudu, uz atlabšanu cerot ilgi, ilgi.”

Avots: Ā.Lipska, “Ko ārsti tev nestāsta”

Uzturvielu Transporta Koncepts