Kā sievietei, jūsu veselības riski mainās līdz ar laiku. Tas, kas satrauca divdesmit gadu vecumā, var nebūt saistīts ar četrdesmit gadu vecumu. Tas ir labi, ja vien jūs zināt, uz ko jāpievērš uzmanība. Šeit ir desmit vislielākie veselības riski, ar kuriem saskaras sievietes, kas vecākas par 40 gadiem. Uzziniet par riskiem, lai varētu laikus parūpēties par savu veselību!

Sirds slimības

Vai zinājāt, ka sirds slimības ir galvenais nāves cēlonis sievietēm pēc 40 gadu vecuma? Dāmas, tas ir nopietns jautājums. Mums jāzina sirds slimību pazīmes un cēloņi, lai spētu novērst ar to saistīto risku. Tādi faktori kā slikti ēšanas paradumi un smēķēšana var izraisīt sirds slimības un ievērojami palielināt sirdslēkmes risku.

Vitamīnu trūkums

Vitamīnu trūkums var būt problēma jebkurā vecumā, īpaši attiecībā uz dažādām diētām. Tomēr, sievietēm novecojot, vitamīnu trūkums kļūst vēl izteiktāks un var būt daudzu simptomu un apstākļu cēlonis. D vitamīna deficīts ir īpaši izplatīts un var veicināt palielinātu kaulu masas zudumu (pēc 40 gadu vecuma tas sievietēm notiek dabiski, bet D vitamīna deficīts paātrina problēmu) un osteoporozi. Zems D vitamīna daudzums ir saistīts arī ar depresiju un sezonāliem afektīviem traucējumiem. Citi iespējamie trūkumi ir dzelzs, riboflavīns un B vitamīns.

Krūts vēzis

Sievietes risks saslimt ar krūts vēzi dramatiski palielinās vecumā no 30 līdz 40 gadiem. Daudzi faktori, piemēram, diēta, vispārējā veselība un vide, var veicināt krūts vēža attīstības iespējamību, taču faktors ir arī vecums. 30 gadu vecumā sievietes iespēja saslimt ar krūts vēzi ir ievērojami mazāka nekā 40 gadu vecumā. Tikai 10 gadu laikā risks pieaug lēcienveidīgi. Tas nozīmē, ka ļoti svarīgi ir regulāri veikt krūšu pārbaudes. Ikgadējās mamogrāfijas arī var samazināt jūsu izredzes saslimt ar krūts vēzi un var palīdzēt agrīnā ārstēšanā, ja tā attīstās.

Neparedzēta grūtniecība

Jā, dāmas, jūs joprojām varat palikt stāvoklī arī pēc 40! Daudzas sievietes uzskata, ka pēc 40 dzimstības kontrole vairs nav nepieciešama. Nav taisnība. Katras sievietes ķermenis ir atšķirīgs, un nav noteikta vecuma, kad sieviete nevarētu palikt stāvoklī. Lai arī grūtniecība ir iespējama virs 40 gadiem, tā ne vienmēr ir ieteicama.

Sievietēm, kas vecākas par 40 gadiem, jāapzinās riski, kas viņām pašām un bērnam var attīstīties. Var rasties problēmas ar darbu, jau esošu stāvokļu saasināšanās (diabēts, sirds problēmas un paaugstināts asinsspiediens) vai pat preeklampsija. Nemaz nerunājot par to, ka ievērojami palielinās risks, ka bērnam var būt ģenētiskas patoloģijas. Ja jūs nevēlaties grūtniecību, izmantojiet aizsardzību. Bet grūtniecības gadījumā laicīgi konsultējieties ar ārstu, lai jūs un jūsu bērns būtu pēc iespējas veselīgāki. Tas arī nav neiespējami, pēc 40 piedzemdēt veselu bērnu!

Diabēts

Pēdējo gadu laikā diabēta attīstības risks ir strauji pieaudzis visās vecuma grupās. Tomēr sievietēm pēc 40 gadu vecuma ir lielāks risks. Nozīme ir svaram un diētai. Cukura diabēts ir sieviešu no 45 līdz 54. slepkava Nr.6, tāpēc pārbaudiet sevi. Un esi aktīva! Veselīgs uzturs un regulāras fiziskās aktivitātes var palīdzēt novērst prediabēta sekas. Pārbaudīties ir viegli, tāpēc negaidiet pārāk ilgi.

Menopauze

Šis ir diezgan labi pazīstams jēdziens, lai gan tā nav slimība, bet pilnīgi dabisks process sievietes dzīvē.  Kādā brīdī virs 40 gadiem visas sievietes pārdzīvo menopauzi, un mēs piedzīvojam arī premenopauzi (pirmsmenopauzes periodu). Premenopauze var ietekmēt jūsu ķermeni daudzos veidos, un ir svarīgi zināt, ko jūs varat darīt, lai atvieglotu simptomus. Arī sirds slimības, diabēts un osteoporoze var attīstīties kopā ar menopauzi, tāpēc pievērsiet īpašu uzmanību savam ķermenim un regulāri konsultējieties ar savu ārstu, lai pārliecinātos, ka jums nav nopietnu medicīnisku problēmu.

Osteoporoze

Osteoporoze lielā mērā ir sieviešu problēma. No visiem osteoporozes gadījumiem Amerikas Savienotajās Valstīs 80% ir sievietes. Kaulu zudums ir daļa no tā, ka sievietes noveco, un tūlīt pēc menopauzes tas var būt augstākais
(līdz 20% mazāks kaulu daudzums nekā desmit gadu laikā). Galvenais ir kārtīgi rūpēties par sevi, sākoties menopauzei,
pārliecināties, ka lietojat pietiekoši D vitamīnu, jāvingro un jāēd pareizi, un, ja Jums ir riska faktori, pārbaudiet Jūsu kaulu blīvumu.

Astma

Lielākā daļa cilvēku domā, ja tev ir astma, tā attīstījās jau bērnības laikā. Tas tā nav.  Hormonālās svārstības (piemēram, tās, kas rodas premenopauzes un menopauzes laikā), var veicināt astmas rašanos. Ja Jums ir nīgrums, pastāvīgs klepus, esat aizelsies un nespējat ievilkt elpu ilgstoši pēc vai sēkšanas, meklējiet medicīnisku palīdzību. Astma ir ārstējama un reiz diagnosticēta, ka klepus un elpas trūkums būs ārstējami vai pilnībā izgaisīs.

Insults

Sievietes biežāk cieš no insulta nekā vīrieši. Un vairums sieviešu nav pārāk noraizējušās par insultu. Skumji, bet patiesi. Sievietēm, kas vecākas par 40 gadiem, ir lielāks risks, īpaši tad, ja viņas menopauzes laikā un pēc tās lieto HAT (hormonu aizstājterapiju, piemēram, estrogēnu).
Tikai atcerieties insulta brīdinājuma pazīmes, kas pazīstamas kā STRAUJAS.
Seja: Ja viena sejas puse noslīd, kad lūdz pasmaidīt, visticamāk, tas ir insults.
Jautā: Lūdziet, lai cilvēks paceļ rokas, ja viena slīd uz leju un to nevar noturēt, iespējams, ka tas ir insults.
Runa: ja lūdz pateikt vienkāršu frāzi un vārdi ir slābani, vai runa ir dīvaina, tas var būt insults.
Laiks: nekavējoties zvaniet ātrajai palīdzībai, ja novērojat kādu no šiem simptomiem!

Insulta ārstēšanai ir “zelta stunda”, un ārstēšana pirmajā simptomu parādīšanās stundā ir visefektīvākā izdzīvošanai un atveseļošanai.

Tie ir daži no lielākajiem veselības apdraudējumiem, ar ko saskaras sievietes vecumā virs četrdesmit gadiem. Atcerieties rūpēties par sevi un konsultēties ar medicīnas speciālistu, ja pamanāt kaut ko neparastu. Vienmēr ir labāk būt drošam nekā nožēlot.

Avots: https://www.burgesshc.org/